Perfumy Versace – Opis marki

marki perfum

Versace to luksusowa włoska firma modowa założona w 1978 roku przez Gianniego Versace. Firma znana jest z rewolucyjnych i kultowych projektów, a także z wykorzystywania do ich produkcji nowych technologii.

W latach 80. dom Versace był jednym z pierwszych, który eksperymentował z nowymi technologiami, takimi jak lasery i projektowanie wspomagane komputerowo. W 1998 roku uruchomiła swoją pierwszą stronę internetową. W 2000 roku stworzyła linię zegarków i biżuterii dla kobiet i mężczyzn, w której wykorzystano nową technologię do stworzenia trójwymiarowego efektu na dwuwymiarowej powierzchni.

W ciągu ostatniej dekady firma odnotowała znaczny wzrost popularności dzięki swoim liniom modowym i perfumom damskich. Obecnie są to jedne z najbardziej znanych zapachów na całym świecie.

Gianni Versace jest jednym z najbardziej wpływowych projektantów mody wszech czasów. Jego spuścizna jest znana dzięki kultowym projektom, takim jak sukienka Meduzy noszona przez Penelope Cruz w filmie „Amelia” z 1997 r. oraz jego charakterystyczny wzór – Blueprint. Początki stylu Versace sięgają jego dzieciństwa. Dorastał w powojennych Włoszech i pozostawał pod wpływem amerykańskiego couture od Marilyn Monroe do Sophii Loren. Versace urodził się 21 lutego 1940 r. w Beach Haven w stanie New Jersey. W domu nie poświęcano mu zbyt wiele uwagi, ponieważ jedna z jego sióstr miała zespół Downa – ich matka wolała zachować tę informację w tajemnicy.

Rodzice Gianniego zadbali jednak o to, aby ich syn otrzymał jak najlepsze wykształcenie. Wysłali go do szkoły z internatem, aby nauczył się czytać, pisać wypracowania i posługiwać się językiem francuskim, tak jak robią to dzieci z wyższych sfer. Od najmłodszych lat Gianni przejawiał duże zainteresowanie projektowaniem mody i sztukami wizualnymi, które zgłębiał w szkole średniej, gdy po zdaniu egzaminu wstępnego z wynikiem celującym zapisał się do Instytutu Technicznego Georgio Moro w Mediolanie: „Zawsze chciałem studiować projektowanie mody, ale mojej rodziny nie było na to stać, więc zamiast tego uczęszczałem na kursy komputerowe. W czasie studiów pracowałem też na pół etatu, żeby zarobić na to pieniądze – dzięki temu mogłem iść na studia bez presji finansowej”. Moda nie

Historia Versace

Początki rodziny Versace i jej firmy produkującej odzież sięgają 1574 r. Założycielem był Giovanni Battista Versace, który prowadził firmę zajmującą się wykuwaniem zbroi i mieczy. W 1856 roku firma wyprodukowała swój pierwszy produkt – płaszcz wojskowy dla armii włoskiej. Później firma rozszerzyła swoją działalność o produkcję płóciennych butów i spodni. W 1919 r. Versace założył w Mediolanie studio projektujące odzież damską, które nazwano „Salone delle Donne”, czyli „Studio Mody Damskiej”. W 1927 roku firma otworzyła w Albie zakład produkujący koszule, a następnie bluzki. Otwarto również warsztat w Cattaro. W 1933 r. Versace wyprodukował pierwsze linie odzieży męskiej pod marką „Versace 22”. Nazwa marki została zmieniona na Versace Milano w 1935 roku. W 1940 roku, kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej, rodzina Versace przeniosła się do New Jersey.

Gianni był innowatorem mody

Versace wyprzedzał swoją epokę, eksperymentując zarówno z modą damską, jak i męską, a także z materiałami, które obecnie uważane są za nowoczesne. Uwielbiał mieszanie tkanin i kolorów, co w mistrzowski sposób wykorzystał w swojej sukni Meduza oraz w kultowej kolekcji odzieży męskiej. Versace był także wizjonerem, który rozumiał wartość fotografii. Jego fotografie mody były fantastyczną mieszanką mody wysokiej i popkultury. Często wykorzystywał znane modelki do tworzenia zdjęć, na których pojawiały się także jego własne projekty. W latach 80. współpracował nawet z artystami muzycznymi i stworzył kolekcję inspirowaną piosenkami Prince’a.

Versace wyprzedził swoje czasy

Gianni Versace, uczeń amerykańskiego couture, wiedział, że Włochy mają przed sobą długą drogę, jeśli chodzi o modę. Widział, że Włochy mają potencjał, by stać się światowym liderem w dziedzinie mody, ale potrzeba na to czasu. Nawet w obliczu problemów gospodarczych lat 70. Versace wierzył, że Włochy mogą stać się ważnym graczem w świecie mody. Wiedział, że Włochy są ojczyzną wielowiekowego wzornictwa i artyzmu, i widział w ich kreatywności wielką obietnicę. Uważał, że przy odpowiednim kierownictwie włoska moda może stać się powodem do dumy dla kraju. W latach 80. Versace postanowił podnieść standardy włoskiej mody. Przewodził działaniom zmierzającym do tego, aby projektowanie mody stało się szanowanym zawodem i aby projektanci stali się częścią rozmowy o kulturze, a nie tylko zajmowali miejsce w domach towarowych. Versace zrozumiał, że włoska moda powinna dążyć do doskonałości i że włoscy projektanci mają potencjał, aby zmieniać świat.

Styl Versace zaczął ewoluować w latach 90.

W latach 90. włoski przemysł modowy zaczął się zmieniać, a projekty Versace zaczęły ukazywać bardziej dojrzałą i wyrafinowaną stronę jego stylu. Jego kreacje stały się bardziej wyrafinowane, jakby odzwierciedlały 50 lat pracy projektanta. Versace zaczął również w większym stopniu uwzględniać kultury, którymi się interesował, a także starał się, aby jego projekty były bardziej przyjazne do noszenia. W projektach Versace często pojawiały się tkaniny bardziej dostępne dla przeciętnego konsumenta, takie jak splot skośny, bawełna i cerata. Pod koniec lat 90. charakterystyczny wzór Gianniego Versace, Blueprint, stał się bardziej widoczny w jego projektach, stając się głównym wzorem, a nawet logo firmy.

Versace – Podsumowanie

W 1997 roku Gianni Versace zginął podczas spaceru ze swoim bratem Antonio w Miami na Florydzie. Miał zaledwie 58 lat. Versace przyjechał do miasta, aby zaprezentować swoją nową kolekcję, a podczas spaceru z bratem zginął od zabłąkanej kuli. Jego śmierć była szokiem dla środowiska mody, a my potrzebowaliśmy trochę czasu, aby dojść do siebie.

To tylko niewielki wycinek spuścizny Gianniego Versace. Gianni Versace inspirował projektantów do tworzenia nowych stylów i przekraczania granic mody. Dziedzictwo Gianniego Versace będzie nadal żyło dzięki jego projektom, które były noszone przez wiele gwiazd i przejdą do historii mody. Jego projekty nigdy nie zostaną zapomniane.

Styl Gianniego Versace miał istotny wpływ na sposób, w jaki ubierają się kobiety. Jego projekty wyprzedzały swoją epokę i zawierały wiele różnych stylów z całego świata. Projekty Versace zainspirowały innych projektantów mody i nadal będą wpływać na sposób ubierania się kobiet. Istnieje wiele różnych domów mody, które używały logo firmy Gianniego Versace, ale żaden z nich nie uchwycił esencji Versace tak dobrze jak Dolce & Gabbana.

Versace wywarł wpływ na wielu innych projektantów, niektórzy z nich nawet użyli słynnego logo Versace w swoich projektach. Projekty Versace były noszone przez wiele gwiazd, w tym Beyoncé, Penelope Cruz, Drew Barrymore, Jennifer Lopez, Keira Knighte, Kate Moss i wiele innych. Dziedzictwo marki Versace będzie żyło dalej dzięki projektom mody inspirowanym projektami Gianniego Versace i nigdy nie zostanie zapomniane.

Styl Versace miał istotny wpływ na sposób, w jaki ubierają się kobiety. Jego projekty wyprzedzały swoją epokę i zawierały wiele różnych stylów z całego świata. Projekty Versace stały się inspiracją dla innych projektantów mody i nadal będą wpływać na sposób ubierania się kobiet.