Perfumy Hugo Boss – Opis marki

marki perfum

Łatwo byłoby napisać historię powstania marki, ale jest to o wiele ciekawsze, gdy spojrzy się na nią z punktu widzenia przedsiębiorcy. Firma The Boss została założona w 1910 roku przez Wilhelma Marksa i jego szwagra Hugo Specklina jako mały dom towarowy skupiający się na modzie. W ciągu XX wieku firma rozrastała się, przejmując inne sieci sklepów i wprowadzając nowe marki, takie jak Boss Orange, Boss Green i Boss Baby. W latach 80. firma była jedną z 30 najbardziej wartościowych marek w Europie i stała się wiodącym na świecie domem mody męskiej.

Hugo Boss to niemiecki luksusowy dom mody. Został założony w 1924 roku przez Hugo Bossa i ma siedzibę w Metzingen w Niemczech. Firma zajmuje się sprzedażą garniturów, koszul, płaszczy, krawatów i innych akcesoriów modowych dla kobiet i mężczyzn.

Hugo Boss to świetne perfumy męskie, które są trwałe. Cieszą się świetną opinią wśród wielu użytkowników.

W 2002 r., dzięki strategii „Franczyza jutra”, firma zmieniła nazwę na firmę oferującą rozwiązania dla przedsiębiorstw, a nie tylko sklepy odzieżowe. Strategia ta jest do dziś częścią jej DNA, ponieważ firma kontynuuje ekspansję poprzez przejęcia: W 2010 roku Nine West Group kupiła większościowy pakiet udziałów w firmie za 525 milionów dolarów, a następnie w 2016 roku Richemont Group za 1 miliard dolarów. Dziś przyjrzymy się temu, jak ta marka stała się znana dzisiaj, a także kilku kluczowym czynnikom, które przyczyniły się do jej niesamowitego rozwoju na przestrzeni lat.

Przegląd historii firmy

Historia marki rozpoczyna się w Niemczech na początku XX wieku, kiedy to dwaj szwagrowie Wilhelm Marx (1877-1954) i Hugo Specklin (1877-1941) kupili fabrykę odzieży, zrywając więzi z rodzinnym domem towarowym. Dom ten rozrósł się w dobrze prosperujący dom mody, który pod tą samą nazwą prowadził wiele różnych marek. W 1910 roku Marks i Specklin założyli swój pierwszy sklep w Berlinie, po czym szybko otworzyli kilka innych oddziałów w całych Niemczech. Jednak wraz z wybuchem I wojny światowej firma została zmuszona do zamknięcia działalności i przejścia z biznesu skupionego na modzie na biznes związany z wyposażeniem wojennym.

Po zakończeniu wojny firma kontynuowała ekspansję, otwierając nowe sklepy w całych Niemczech i rozpoczynając ekspansję na inne rynki europejskie. Pod koniec lat 40. firma zmieniła nazwę z niemieckiej „M. Specklin’s Warenhandlung” na angielską „The Boss Corporation”. Na początku lat 50. firma rozszerzyła swoją działalność na rynki zagraniczne, otwierając pierwsze zagraniczne sklepy w Londynie i Paryżu. Wkrótce potem pojawiły się inne kraje europejskie, w tym Holandia, Belgia, Szwecja, Szwajcaria i Austria. W 1957 roku w Nowym Jorku otwarto pierwszy sklep w Stanach Zjednoczonych, a w 1966 roku drugi sklep w Los Angeles.

Firma kontynuowała ekspansję w Ameryce Północnej, otwierając sklepy w Kanadzie i Meksyku, a także rozszerzając swoją obecność w Internecie. Sprzedaż zaczęła przewyższać całkowitą wartość firmy i w połowie lat 60. firma rozpoczęła strategię skupiania się na przejęciach, która miała zakończyć się pod koniec dekady. W 1978 r. firma zmieniła nazwę z „The Boss Corporation” na „The Hugo Boss Corporation”. Nowa nazwa stanowiła odejście od niemieckich korzeni firmy, pozycjonując markę jako międzynarodowy dom mody. W latach 80. firma wprowadziła na rynek wiele nowych linii, w tym Boss Orange, Boss Green, Boss Baby i Boss Lady. W latach 90. firma rozwinęła się i stała się jedną z 30 najbardziej wartościowych marek w Europie.

Najważniejsze kamienie milowe w historii marki

Od samego początku rozwój firmy był napędzany ambitnym podejściem do pozyskiwania nowych sklepów i otwierania nowych lokalizacji. Strategia polegała na otwieraniu nowych sklepów na nowych rynkach, a nie na opieraniu się na starej, rozpoznawalnej marce, która miała napędzać sprzedaż. Na przykład w 1958 roku firma przejęła brytyjską sieć odzieżową „John Boyd” i otworzyła nowe sklepy pod szyldem „Boss” w Wielkiej Brytanii. Sześć lat później, w 1966 roku, firma przejęła „M. Specklin’s Warenhandlung” w Niemczech i zmieniła nazwę sklepów na „Boss”, wprowadzając markę na jeszcze więcej międzynarodowych rynków. W latach 80. firma rozszerzyła swoją działalność poza Niemcy, otwierając sklepy we Francji, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Szwecji, Szwajcarii, Austrii i Stanach Zjednoczonych.

Jak rozwinęła się firma?

W 2004 roku firma została przejęta przez firmę private equity CVC Partners za 3,9 miliarda dolarów, a następnie w 2016 roku sprzedana szwajcarskiemu gigantowi rynku dóbr luksusowych Richemont Group za 1 miliard dolarów. Firma przyjęła model franczyzowy w 1972 roku, otwierając sklepy pod nazwą „The Boss” i udzielając franczyzy niezależnym właścicielom. Model ten przyczynił się do stałego wzrostu sprzedaży i umożliwił ekspansję marki na całym świecie.

Model franczyzowy pomógł także marce zachować aktualność w zmieniającym się krajobrazie mody. Z każdym sezonem marka doświadcza ewolucji przemysłu modowego od środka, ściśle współpracując z projektantami i otrzymując bieżący wgląd w trendy w modzie. Obecnie firma nadal opiera się na modelu franczyzy, aby zwiększyć swój zasięg, otwierając nowe sklepy w miejscach, w których nie było jeszcze sklepu marki „Boss”. Strategia ta pozwala firmie na wysyłanie spójnego przekazu do klientów i rozszerzanie zasięgu marki na różne rynki.

Plany firmy na przyszłość

Firma planuje dalszy rozwój poprzez przejęcia, jednocześnie nadal koncentrując się na swoim modelu franczyzowym. „Zamiast budować własne sklepy i produkować własne produkty, będziemy kontynuować franczyzę naszej koncepcji 'The Boss’ na rzecz niezależnych operatorów na całym świecie – tworząc miejsca pracy i przyczyniając się do rozwoju lokalnych gospodarek, a jednocześnie oferując produkt premium w uczciwej cenie” – czytamy na stronie internetowej firmy. „W 2017 r. nasze portfolio sklepów/sieci franczyzowych wzrosło do ponad 700 lokalizacji w ponad 50 krajach. I ta dynamika nie wykazuje oznak spowolnienia”. „Naszym celem jest uruchomienie 1000 sklepów Boss do końca 2022 roku” – dodaje firma.

Słowa podsumowujące

Marka przeszła długą drogę od swoich skromnych początków w Niemczech na początku XX wieku. Dzięki przejęciom, szybkiej ekspansji i modelowi franczyzowemu, marka wyrosła na wiodącą firmę mody męskiej, posiadającą sklepy w wielu krajach. Marka była w stanie ewoluować wraz ze zmieniającym się krajobrazem mody, pozostając jednocześnie wierna swoim korzeniom, stawiając na jakość i luksus. Boss to nowoczesna marka modowa, która przetrwała próbę czasu. Mając za sobą tak wiele historii, marka będzie się nadal rozwijać w nadchodzących latach.