Nuty zapachowe perfum – Jak wybrać zapach?

Podobnie jak muzyka, zapachy składają się z różnych nut. Znajomość wszystkich kluczowych nut zapachowych jest ważna dla każdego miłośnika zapachów. Jeśli wiesz, jakie są Twoje ulubione nuty, za każdym razem będziesz w stanie znaleźć idealny zapach. Aby pomóc Ci znaleźć idealny zapach dla siebie, przygotowaliśmy ten kompleksowy poradnik, który opisuje wszystkie nuty i rolę, jaką pełnią w perfumach. 

Czym właściwie są nuty zapachowe? Zasadniczo są to różne warstwy, z których składa się ostateczny zapach. Ten zaś podzielony jest na trzy odrębne elementy: nuty głowy, nuty serca i nuty bazy. Dopiero wszystkie trzy razem tworzą piękny zapach perfum, który tak uwielbiasz. Bez połączenia wszystkich nut zapach po prostu nie byłby atrakcyjny.

Szukasz trwałych zapachów? Zobacz również nasze zestawienia – Trwałe perfumy męskie oraz Trwałe perfumy damskie już na Ciebie czekają. Jeśli szukasz zapachów, które pozostaną na Twoim ciele przez kilka godzin to trafiłeś/aś w idealne miejsce.

Nuty głowy

Nuty głowy zapachu są czasami nazywane nutami otwierającymi lub górnymi, ponieważ są to zapachy, które czujemy od razu po zastosowaniu perfum. Nuty głowy są najlżejszymi ze wszystkich nut. Ze względu na swoją lekkość również zanikają jako pierwsze – nie znaczy to jednak, że są mniej ważne od innych! Nuty głowy prezentują pierwsze wrażenie, a to – jak wiadomo – często jest najważniejsze. Mogą nie być najdłużej utrzymującym się elementem zapachu, ale są pierwszą rzeczą, którą poczujesz próbując nowego zapachu. Nuty otwierające reprezentują zapach, który zrobi na Tobie dobre wrażenie na samym początku i (być może) przekona Cię do kupna perfum. Typowe nuty głowy to:

  • cytrusy (bergamotka, cytryna, skórka pomarańczowa);
  • lekkie owoce (anyż, jagody, grejpfrut);
  • świeże zioła (bazylia, szałwia, lawenda).

Nuty serca

Jak sugeruje sama nazwa, „sercem” każdego zapachu są nuty serca. Ta warstwa jest podstawą każdych perfum i wiadomo, że stanowi około 40-80% ostatecznego zapachu. Nuty serca zaczynają pojawiać się tuż przed zanikiem górnych nut i będą silnie wpływać na przyszłe nuty bazowe. Zdecydowanie nie należy ich lekceważyć! Serce zapachu powinno być przyjemne i pełne. Z tego powodu zapachy takie jak cynamon, róża, ylang-ylang, trawa cytrynowa i olejek neroli są powszechnymi i rozpoznawalnymi nutami serca.

Powiązany artykuł: Jaka jest różnica między wodą toaletową a perfumami?

Nuty bazowe

Gdy nuty głowy całkowicie wyparują, w zapachu zaczynają pojawiać się nuty bazy. Stanowią one około 10-25% ostatecznego zapachu, więc istotnie wpływają na jakość perfum. Nuty bazy mieszają się również z nutami serca, aby uczynić zapach jeszcze bardziej złożonym. Podczas, gdy nuty głowy odpowiadają za pierwsze wrażenie, nuty bazowe kojarzą się z okresem wysychania zapachu – więc to właśnie one stworzą ostateczne, trwałe wrażenie. Nuty bazy są często bogate i intensywne, a także utrzymują się najdłużej ze wszystkich trzech nut. Typowe nuty bazy to drzewo cedrowe, drzewo sandałowe, wanilia, paczula i piżmo.

Jak długo utrzymują się poszczególne nuty zapachowe?

Nuty głowy perfum składają się z małych, lekkich cząsteczek, które szybko odparowują, ale pojawiają się natychmiast po rozpyleniu perfum – są więc ważne, gdy chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie. Nuty serca tymczasem pojawiają się wkrótce po tym, jak górne nuty znikną. Tworzą one główną część perfum, zwykle więc są nieco bardziej łagodne i utrzymują się dłużej. Wreszcie przychodzi czas na nuty bazy, które tworzą główną część perfum, nadając im głębi i intensywności. Zwykle nie czuć ich do 30 minut po aplikacji, ale mogą trwać do 24 godzin, w zależności od siły działania konkretnych perfum. Wysokiej jakości perfumy wykorzystują najcenniejsze i najrzadsze składniki w swoich nutach górnych, środkowych i bazowych, aby stworzyć wyjątkową i złożoną formułę.

Sprawdź również nasz artykuł: Przewodnik po perfumach

Strona Internetowa | + Wpisy

Od 5 lat pracuję w znanej drogerii perfumowej, a od młodości perfumy to moje hobby. W wolnym czasie lubię wycieczki w ciekawe miejsca. Nie pogardzę również ciekawą książką czy interesującym filmem. Zdecydowałam się otworzyć ten blog, aby pomóc wam dobierać najlepsze perfumy 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x